Топ Новости

ВИДЕО и ФОТО: Првомајски трки во Стојаково

Понеделник, 02 Мај 2022

Седумдецениската традиција на изведување несекојдневни трки во Стојаково во чест на 1 Мај, се одржа и годинава во организација на мештаните кои на ваков начин го одржуваат спортскиот дух, заедничкото дружење, навивање, славење во чест на празникот на трудот.

Кај вредните стојачани трудот е секојдневие како на работното место, така и на нивите, со стоката, со вреките за товарење па и натпреварувачките дисциплини, 18 на број беа такви: трки со коњи, трки со магариња, трки на 100 и на 3.000 метри, трки со велосипеди,трки со гуми (популарно наречена „шоферска трка“,) теглење на јаже, борба со раце.

Доброволците кои сакаа да ги покажат своите вештини беа бројни, а побројна беше публиката која ги преплави улиците низ Стојаково.

Честитки за организацијата испрати и градоначалникот на општина Богданци до организациониот одбор и советниците кои остварија еден успешен натпреварувачки и празничен ден во Стојаково, збогатен и со настапи на културно-уметничкото друштва од Стојаково.

Last modified on Понеделник, 02 Мај 2022 - 13:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.