Првомајски трки во Стојаково

Сабота, 30 Април 2022

Традиционално на ден 1 Мај во с. Стојаково, (општина Богданци) се организираат најзабавните трки, со магариња, со коњи, со вреќи и сите тие привлекуваат огромен број на публика како од Богданско, така и од околината.

И годинава традицијата продолжува во организација на Месната заедница од Стојаково и организационен одбор на поддржувачи.

На програмата се натпреварувачки дисциплини во 18 дисциплини, по категории, пол и возрасни групи. Натпреварите започнуваат утре недела во 08:30 часот од центарот на Стојково со првата трка, трката со коњи. Следуваат трката со магариња, трка на 100 метри на јуниори, сениори, кадети, трка со велосипеди, трка со вреќи, а последна на програмата е трката со гуми, ја нарекуваат „шоферска трка“. Продолжуваат дисциплините влечење на јаже, борба со рака.

Многу учесници, многу публика, многу навивање и ведар дух се очекува утре на натпреварувачките патеки низ улиците на Стојаково.

Оваа традиција датира од 1951 година и годинава навлегува во осмата деценија од своето практикување.
Бидејќи е феномен на овие простори истата се најде на Веб страната на Агенцијата за промоција на туризмот во Македонија, зошто овие спортисти треба да се бодрат, а бројот на учесници и навивачи не е ограничен.

Ако не сте традиционален првомајски скараџија, празникот можете да го поминете и со посета на Стојаково и вака да го славите Денот на трудот, савејќи го трудот на овие спортисти ентузијасти..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.