Грчките посетители се враќаат во Гевгелија

Среда, 20 Април 2022

Намалувањето на ковид бариерите, укинувањето на ковид мерките за влез во државата, како во Македонија, така и кај соседна Грција, ги отвори границите за туристички промет помеѓу двете соседни земји. Најевидентно е враќањето на грчките потрошувачите низ пазарот, маркетите, бутиците, фризерниците во Гевгелија.

Репортажата на „360°“ направена средината на април регистрира присуство на грчки шопинг туристи и дентални пациенти во Гевгелија.

- „Гевгелија не живее само од македонските туку и од грчките потрошувачи“ - вели анкетирана гевгеличанка.
- „Тешко беше кога не можевме да доаѓаме во Гевгелија, а доаѓаме само да ги видиме нашите пријатели овде. Секеко и да си направам фризура“ - вели задоволна гркиња во посета на Гевгелија после долгите корона мерки кои го отежнуваа патувањето меѓу двете земји.

- „Полека, полека се враќаат луѓето. Не ги растуривме врските,.Се' е добро“ - вели грк кој станал жител на Гевгелија и гевгелиски зет.

Проследете ја кратката репортажа. Ќе констатирате раздвиженост на соседите кај нас, иако ги нема регистрирано посетите на казината, бензинските кои се исто во прилог на локалната економија..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.