Некс Тајм со нов спот „Кога падна на Пирина“

Четврток, 14 Април 2022

Стефан и Мартин Филиповски од дуото „Некст тајм“, по подолга пауза, синоќа го претставија својот нов проект. Станува збор за преработка на старата македонска песна „Кога падна на Пирина“, песна посветен на смртта на Јане Сандански.

„Веруваме дека македонскиот дух ќе живее вечно преку оваа песна. Веруваме дека ќе ве направиме горди“, изјавија Мартин и Стефан на промоцијата.

По реализирани четири обработки на стари македонски народни песни од групара Некс Тајма, и тоа „Ја излези Ѓурѓо“, „Слушам кај шумат шумите“, „Нешто ќе те питам бабо“ и „Јовка Кумановска“, новопромовираната „Кога падна на Пирина“ е последна во низата од проектот со обработка на македонски комитски песни.

Спотот го режираше Огнен Шапковски. Асистент на режија е Мартин Филиповски, кој е и продуцент на проектот, додека Стефан ја испеа оваа патриотска македонска песна на свој, уникатен начин. Придружните вокали ги отпејаа: Полина Тасева, Кирил Миткоски и Благојче Стојчески. Во релизацијата на спотот учествуваа и актерите: Ненад Нацев (Јане Сандански), Ана Калаковска, Бурханедин, Филип Митревски и други. Зад целиот прокет застана продукцијата „Мелем“.

Новиот аранжман на песната на Николче Мицевски.Last modified on Четврток, 14 Април 2022 - 19:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.