Се спасил од ќелавост со немиење на косата шест години

Вторник, 12 Април 2022

Ник Котзи од Јужна Африка, неодамна објави видео на TikTok кое собра милиони прегледи.

Објавата стана вирална бидејќи во неа Котзи објаснува дека шест години не ја измил косата со ниту еден шампон.

Во видеото тој објасни како косата почнала да му опаѓа додека се уште бил на факултет. „Косата ми паѓаше до тој степен што морав да носам резервни кошули на предавањата. Знаев дека до крајот на предавањето кошулата ќе ми биде полна со влакна“, рекол тој.

„Имав чувство дека разни хемикалии, како шампони и регенератори, ми ја уништуваат косата. Решив повеќе да не ги користам овие производи и мојата коса стана многу поздрава“, рече тој и истакна дека пред шест години, кога ја започнал оваа практика , не знаел за „движењето без шампон“, идеја која вели дека косата треба да се мие исклучиво со вода.

„Луѓето обично мислат дека косата ќе им стане мрсна кога ќе престанат да ја мијат, и тоа е вистина, но таа ќе биде мрсна само неколку недели. Потоа ќе ја опорават вашите природни масти и потоа ќе стане здрава“, објаснил Котзи.

@_nickcoetzee Haven’t washed it in years ✋???? #nopoomethod #hairloss #hair #hairtok #fyp ♬ Paris - Else
Last modified on Вторник, 12 Април 2022 - 05:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.