Поевтинуваат горивата, вечерва од полноќ

Понеделник, 11 Април 2022

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите малопродажни цени на горивата, кои ќе важат вечерва од полноќ, 12.04.2022 во 00:01 часот. Истите се за 1,40% поефтини од последниот износ на цените на дериватите донесен со одлука на РЕК од 7.04.2022 година.

Така, со денеска донесената одлука на РКЕ за усогласување на цените според светските берзи за горивата, највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 80,00 (денари/литар)
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 82,00 (денари/литар)
- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 80,00 (денари/литар)
- Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 78,50 (денари/литар)
- Мазут М-1 НС - 51,335 (денари/килограм)

Ова значи намалување на цената на бензинот за 1, а на дизелот за 2 денари по литар..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.