„Ај шо лафиш“ со Диверзија

Четврток, 31 Март 2022

Збирката на гевгелиски изреки „Ај шо лафиш“ не можеше да најде подобар изведувач во живо пред публиката од ликот на Чик Ване оживеан на сцената на Народниот театар во Гевгелија од страна на локалниот хуморист, сатиричар, скеч изведувач - Дејан Малзарков.

Со едно око потчитнува, а се' до збор погодува: „Уф работ'та работички има, ама ти уф т'ковиот си глејш“, „Не с' чеши дек шо не т' апе“, „Воа саа шо ќи ти гу кам не е маабет за пупретка“, „Они беа г'с и гашти“, ...

Сигурно сте ги чуле овие одомаќинети изреки од гевгелиско. Од устата на Чик Ване излегуват како во секојдневието, а од авторот на збирката „Ај шо лафиш“ Стефчо Стефанов имаат литературен опис на нивното значење.

Погледнете да се потсетите на богатството на гевгелискиот дијалект и чаршијските мудрости кои имаат столетна традиција.

Last modified on Четврток, 31 Март 2022 - 16:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.