Фернандеш ја остави Македонија без Мундијал, Португалија патува во Катар

Вторник, 29 Март 2022

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби со 2-0 од Португалија во бараж натпреварот за пласман на Светското првенство во Катар. На „Драгао“, пред 50.000 Португалци, за нас кобен беше Бруно Фернандеш, ѕвездата на Манчестер Јунајтед, кој ги постигна двата гола, во 32. и во 65.минута. Првиот по проигрување од Кристијано Роналдо, во 32. минута, а вториот по долгата топка на Диого Жота во 65.минута.

Нашите фудбалери дадоа се од себе, одиграа добар натпревар, но сепак Португалија патува за Катар.

Ждрепката за групната фаза на Светското првенство кое ќе се игра во ноември и декември ќе се одржи во петок.

ПОРТУГАЛИЈА – МАКЕДОНИЈА 2-0 (1-0)
Стадион „Драгао“. Гледачи: 50.000. Судија: Ентони Тејлор (Англија). Стрелци: Фернандеш 32′, 65′ (Португалија). Ж. картони: Кансело (Португалија), Муслиу, Алиоски (Македонија).

ПОРТУГАЛИЈА: Коста, Кансело, Пепе, Данило, Нуно Мендеш, Бруно, Бернардо, Мутињо, Отавио (77′ Карвалјо), Жота (77′ Леао), Роналдо.

МАКЕДОНИЈА: Димитриевски, С. Ристовски, Велковски, Муслиу, Алиоски, Адеми, Барди, Костадинов (75′ Ашковски), Елмас (86′ Николов), Трајковски (59′ Чурлинов), М. Ристовски (46′ Миовски)..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.