Топ Новости

Горивата повторно поефтинуваат и ги достигнаа цените пред кризата

Четврток, 17 Март 2022

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, на седницата одржана на денеска, 17.03.2022 година, донесе О Д Л У К А за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт.

Од ноќеска на полноќ цените на дериватите паѓаат по трет пат, и тоа дизелот за уште 3 денари, а бензините за 2 денари
Ова е трето намалување на цените за само 6 дена. Највисоката цена на дериватите во државата беше на 11.03.2022 кога бензинот се продаваше по 93, а дизелот по 97 денари за 1 литар. Тоа значи поефтинување од 21 денар за дизелот, односно 13,50 за бензините.

Денеска утврдените малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт,
изнесуваат:
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 79,50 (денари/литар)
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 81,50 (денари/литар)
- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 76,00 (денари/литар)
- Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 72,50 (денари/литар)
- Мазут М-1 НС - 54,521 (денари/килограм)

Со денешното поевтинување што го направи регулаторната комисија за енергетика, цените на горивата се вратија на ниво како пред кризата – бензините дури се и поевтини .Новите утврдени цени од РКЕ ќе важат од ноќеска на полноќ, поточно од 00:01 часот на 18.03.3022 година, (петок).

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.