Топ Новости

Поскапе такси превозот за 60% до 100% во Гевгелија

Вторник, 15 Март 2022

Многупати посакуваната корекција на цените за такси превоз за гевгелиските таксисти конечно доби зелено светло од Советот на општина Гевгелија на денеска одржаната седма редовна седница.
Причина за порастот на цените на такси превозот е покачувањето на цената на горивата, која пак свои импликации има токму заради настаните во Украина и вртоглавиот пораст на светските берзи за нафтени деривати.

Цената за старт од сегашните 50 е зголемена на 80 денари и за секој нареден километар, наместо досегашните 23 денари, ќе се наплаќаат по 33 денари, а чекањето од четири е зголемено на 7 денари од минута.
Со новата одлука за регулирање на такси превозот на подрачјето на општина Гевгелија се воведува ноќна тарифа, која ќе се применува од 22 часот вечерта до 6 часот наутро, со стартна цена од 90 денари, плус 35 денари за поминат километар.
Новина е и воведената празнична тарифа чија цена изнесува од 100 денари за старт и 40 денари за изминат километар.

Тоа значи дека такси превозот во Гевгелија се покачува за 60%‚ при давање дневна такси услуга, потоа поскапо за 80% за ноќна такси услуга, до 100% поскапо за празнична такси услуга.

Општината се обврза дека за такси превозниците ќе обезбеди дополнителен паркинг-простор на неколку локации во градот кои беа посочени од страна на самите оператори со такси превоз.

Сите овие корекции на цените на такси услугите за граѓаните Совето на општина Гевгелија ги прифати на барањето на Здружение на такси-компании во Гевгелија кое беше писмено доставено до локалната самоуправа во Гевгелија. Барањето за поскапување на такси-услугите тие го правдаа со зголемените цени на горивата и за нив, долиотг период од четири години од донесувањето на последната одлука за такси превозот која се применуваше изминативе години во Гевгелија.

Новите цени за такси услуѓите ќе започнат да се применуват по објавувањето на Одлуката во Службен гласник на Општина Гевгелија.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.