Топ Новости

Утринава гранатиран станбен блок во Киев, има жртви

Понеделник, 14 Март 2022

Руската инвазија врз Украина утринава го започна својот 19 ден со гранатирање врз станбена област во главниот град Киев. Еве ги поентите од воените случувања во Украина што ги издвои за денеска 14 март Македонската информативна агенција - МИА:

*Преговорите меѓу Русија и Украина продолжуваат денеска, преку видео конференциска врска.

*Утринава гранатиран станбен блок во Киев, најмалку две лица загинаа, а три се повредени.

*Гранатирана административната зграда и фабриката „Антонов“, спопред локалните власти во нападот има две жртви.

*Американските извештаи тврдат дека Русија побарала воена помош од Кина. Наводно им недостигаат некои видови оружје. Кина ги демантира ваквите барања.

*САД и се заканија на Кина доколку ѝ помогне на Русија за време на инвазијата „последиците ќе бидат тешки“.

*Американски снимател и новинар е убиен во близина на Киев, се наведува дека Русите отвориле оган врз автомобилот во кој се наоѓал.

*Украина тврди дека руските сили киднапирале уште еден градоначалник

*Во Лавов се слушнаа експлозии, цел на Русите бил центар за воена обука и база западно од градот, а загинаа 20 лица.

*Ракетиран е и градот Ивано-Франковск

*Во Киев е соборен дрон со три килограми експлозив

*Новите сателитски снимки покажуваат катастрофални штети во Мариупол

*Украина: Руските сили отворија оган врз конвојот за евакуација во близина на Киев, убивајќи седум цивили.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.