Топ Новости

Поевтинуваат горивата, вечерва после полноќ

Сабота, 12 Март 2022

Со примената на антикризните мерки кои доцна синоќа ги усвои Собранието на РСМ, а на предлог на Владата, денеска Регулаторна комисија за енергетика веднаш свика седница и днесе одлука за намалување на цените на нафтените деривати како резултат на намалената акциза за истите.

Тоа значи дека државата се откажува за дел од своите приходи по пат на акциза за да ги ублажи ценовните шокови како резултат на турбуленциите на светските берзи по настаните во Украина..

Новите денеска утврдени цени од РКЕ - т.е. највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт изнесуваат:
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 86,50 (денари/литар)
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 88,50 (денари/литар)
- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 88,00 (денари/литар)
- Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 83,50 (денари/литар)
- Мазут М-1 НС - 60,914 (денари/килограм)

а веб-страницата на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, а ќе отпочне да се применува од 00:01 часот од 13.03.2022 година.

Со тоа цената на бензините се намалува за 6,5 денари, а на дизелот за 9 денари.Last modified on Сабота, 12 Март 2022 - 13:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.