Топ Новости

Црвен крст Гевгелија ја одбележа неделата на борба против срцевосадови заболувања

Четврток, 10 Март 2022

Општинската организација на Црвен крст Гевгелија заедно со волонтерите од Клубот на млади по повод Неделата на борба против срцевосадови заболувања, реализираа едукативна работилница и неколку инфо сесии за важноста на превенцијата на срцевосадовните болести.

Болестите на срцето и крвните садови се водечка причина за смрт како во светот така и во Република Северна Македонија. Се проценува дека 17,9 милиони луѓе во светот починале од срцевосадови заболувањасамо во 2019 година, што претставува 32% од сите глобални смртни случаи. Од овие смртни случаи, 85% се должат на срцев и мозочен удар. Во Република Северна Македонија повеќе од 57% од смртните случаеви се последица на срцевосадовите заболувања.

Сериозноста на овие бројќи го алармира светот за континуирана борба против срцевосадните заболувања кои се причинител на срцевите потешкотии, ослабувања на срцето и срцеви заболувања.

Од тие причини во Гевгелија главен акцент на активностите во одбележувањето на Неделата на борба против срцевосадовите заболувања беше токму едукацијата на помладото население за стекнување знаења за здрав живот, здрави навики и здраво срце.

Главната работилница на истоимената тема беше одржана во просториите на СОУ "Јосиф Јосифовски" - Гевгелија, на која учествуваа дел од професорите, учениците и вработените од училиштето. На работилницата стручни искажувања за болестите на срцевите садови имаше Д-р Патрик Матх - специјалист по интерна медицина во Општа болница во Гевгелија.

Како поенти од работлницата беа: групата на срцевосадови заболувања, односно коронарната болест, цереброваскуларната болест и ревматските срцеви заболувања, срцевите и мозочни удари и начините на нивно појавување, како и ризик факторите. Како ризик фактори беа издвоени: исхраната и физичката (не)активност на лицата како сопствен избор на однесување, употребата на цигари и тутун, предиспозициските односно социо-економските фактори, полот, возраста и наследноста и други.
За типични знаци беа истакнати болката во градите, особено во средината на градите, рацете и левото рамо, како и потешкотиите со дишењето и заморот.

Како превентивни мерки д-р Матх ги истакна: прилагодувањето на исхраната, односно конзумирање на здрава храна, откажување од пушењето, физичка активност, регулирање на крвниот притисок и холестеролот итн.

Соработката со стручните лица од здравствената дејност секогаш претставува мотив за заедничка грижа за превенција наместо интервенција врз нарушеното здравје, па такаод името на организаторот на работилницата, ОО на ЦК Гевгелија, секретарот Л.Мешков му додели Благодарница на д-р Патрик Матх за неговиот ангажман и колегијалниот придонес на останатите здравствени работници во битката со пандемијата на Ковид - 19, која многу научни сознанија ја потенцираа и како ризик за појава на срцеовосадови заболувања.

Фото Галерија: ФБ архива на ЦК Гевгелија

 

Last modified on Четврток, 10 Март 2022 - 21:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.