Топ Новости

Општа Болница Гевгелија доби најсовремен компјутерски томограф

Четврток, 10 Март 2022

По двегодишна проектна соработка со Министерството за здравство, завршена тендерска меѓународна постапка, набавка и дистрибуција во Општа Болница Гевгелија конечно пристигна најсовремениот апарат за компјутерска томографија.

- „Овој апарат овозможува насовремена и најнапредна дијагноза на претежно невролошки заболувања, дијагнози на рбетен столб, пред хирушко дијагностицирање на зафатот и со тоа во голема мера ја олеснува и овозможува вистинската медицинска интервенција кај пациентите. Компјутерскиот томограф е апарат кој овозможува 128 секвенци на органот кој е во опсервација, односно 128 пресеци, при што дијагнозата е компјутерски прецизна. Со неговата примена во здравствената услуга на пациентите во Општа Болница Гевгелија значително ќе се подобри дијагностиката на секундарно ниво и оваа услуга ќе ја направи подостапна и побрза за граѓанит од регионот“ - истакна за GevgelijaNet директорот на Општа Болница Гевгелија, д-р Митко Крџев..

Набавката на апаратот е со средства од Министерството за здравство и Владата на РСM и чини околу 200.000 евра. Гевгелиската Болница аплицираше за проектот и со добивањето на апаратот Болницата во Гевгелија ја впиша општина Гевгелија како една од петте градови во државата чии здравствени установи имаат таков компјутерски томограф.

Веќе два дена во Болницата се изведува монтирањето на современиот апарат кој е поставен во Службата за рентген дијагностика.

За да може да се врши квалитетна дијагностика на овој апарат, Болницата ќе ги упати на 2-3 неделна едукација своите технолози за правилна употреба на апаратот, а ќе следува и субспецијализација на ренгенолозите за квалитетно „читање“ на снимките добиени од компјутерската томографија.

- „Очекуваме најмалку за два месеца целиот систем на едукација да биде заокружен, по што ќе можеме на нашите пациенти да им ја пружиме најсовремената дијагностика за снимање на повреди, или невролошки промени во мозочната сфера, на главата, на рбетниот столб и да овозможиме точна дијагноза без да го упатуваме пациентот на таква специјалистичка услува во друга здравствена установа, во друга општина“ - додава д-р Крџев.,

Вредноста на медицинската апаратура во Гевгелиската болница е особено зголемена со набавката на овој апарат, сега останува граѓаните преку стручната дијагностика да го капитализираат во подобрување на своето здравје.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.