Шон Пен од Украина: Ако не попушти, Путин ќе ја направи најстрашната грешка за целото човештво

Недела, 27 Февруари 2022

Американскиот актер и режисер Шон Пен моментално е во Украина каде планира да сними документарен филм за тековниот конфликт, а во изјава за „People“ рекол дека „американската душа ќе биде изгубена“ ако Украинците се остават сами да се снаоѓаат.
Тој целиот конфликт го нарече „брутална грешка“.

„Тоа е веќе брутална грешка на одземени животи и скршени срца, а ако не попушти, верувам дека Путин ќе ја направи најстрашната грешка за целото човештво“, изјавил Пен.

Тој понатаму рекол дека претседателот на Зелените и украинскиот народ се издигнале како историски симболи на храброст и принципи, и Украина ја нарекол врвното „копје на демократијата“.

- „Ако дозволиме Украина да се бори сама, душата на Америка е изгубена“, изјавил познатиот актер.

Како што објавија украинските медиуми пред неколку дена, Пен дошол во оваа земја за да му ја каже на светот вистината за руската инвазија.

- „Шон Пен е меѓу оние кои денес ја поддржуваат Украина во Украина. Нашата земја му е благодарна за таквиот израз на храброст и чесност“, се вели во соопштението.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.