ВИДЕО: Украинка до руски војник -„Зошто дојдовте во мојата земја?“

Четврток, 24 Февруари 2022

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како постара жена стои пред руските војници и разговара со нив.

- „Зошто дојдовте во мојата земја? - го прашала војникот во разговор.

Воедно на Твитер се прикажани и бројни снимки од руски напади. Еден од нив прикажува постара жена покриена со ќебе како седи на клупа пред нејзината зграда која гори. Воените операции на руските трупи во Украина не поминуваат без пропагандна војна . За видеото подолу Украинците велат дека се работи за руски ловец кој напаѓа цивили. Русите исто така велат дека ова е украински МИГ-29 кој ги напаѓа сопствените луѓе за да играат на картата жртва. Руски падобранци го нападнаа аеродромот во Киев. Видео пред тоа. Во Киев одвреме-навреме одекнуваат пукотници, сирени и експлозии, а многу граѓани се обидуваат да побегнат од градот на безбедно. Во градот е воведен и полициски час.
Last modified on Четврток, 24 Февруари 2022 - 21:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.