Се повторува ли ситуацијата со анексијата на Крим?

Четврток, 24 Февруари 2022

Влегувањето на руските трупи во истично Украинските области Доњецк и Луганск на 22 февруари, видено со очите на украинските војници наликува на состојбите кога во 2014 Русија го анектираше полуостровот Крим.

Детонации од гранати одекнуваат во регионот. 

- „Доњецките и Луганските сепаратисти предизвикуваат провокации тврдејќи дека украинските сили ги гранатираат нивните територии. Со тоа и' дадоа повод на Руската Федерација да ги признае како републики. Мислам дека руските трупи и официјално ќе бидат распоредени“ изјавува за Радио слободна Европа војник од Украина, распореден на одбранбените линии.

- „Мислам дека целата ситуација ќе се повтои. Да се надеваме дека нема да биде полошо од 2014 година. Ситуацијата не е добра, но ќе се бориме“ оценува друг украински војник за сегашните руско-украински воени превирања и сличноста со состојбата кога Русија го анектираше Крим.

Руски воени возила и тенкови влегуваат во Украина
Last modified on Четврток, 24 Февруари 2022 - 02:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.