Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Објавени номинациите за овогодишните Оскари - 12 номинации за „Моќта на кучето“

Вторник, 08 Февруари 2022

Комичарот и актер Лесли Џордан и актерката/извршен директор/продуцент Трејси Елис Рос денеска ги објавија номинациите за Оскар 2022 година во сите 23 категориите, преку глобален онлајн пренос во живо. Доделувањето на 94. Филмски награди на академијата на САД ќе се одржат на 27 март.

Филмот „Моќта на кучето“ (The Power of the Dog) на Нетфликс, ревизионистички вестерн кој го користи овој жанр за да ја истражи токсичната машкост, доминира со 12 номинации за Оскар. Веднаш зад него е „Дина“, голема адаптација на популарниот научно-фантастичен роман за кој некогаш се веруваше дека не може да се пренесе на големото платно, доби 10 номинации за Оскар. „Приказната од западната страна“ и „Белфаст“ добија по седум номинации.

Режисерката на „Моќта на кучето“ Џејн Кемпион е првата жена номинирана повеќе од еднаш во категоријата за најдобар режисер. Таа претходно беше номинирана за „Пијано“.

Минатата година, Клое Жао стана само втората жена што некогаш ја освоила наградата. Директорот на фотографија на Кемпион, Ари Вегнер, стана и втората жена номинирана за најдобра кинематографија. Единствената претходна жена што го стори тоа беше Рејчел Морисон за „Mudbound“ во 2018 година.

Стивен Спилберг постави и нов рекорд – со номинацијата за „Приказни од западната страна“ продуцираше дури 11 филмови номинирани за најдобар филм.

Во продолжение листа на филмови со најмногу номинации:

“The Power of the Dog” – 12, “Dune” – 10, “Belfast” – 7, “West Side Story” – 7, “King Richard” – 6, “Don’t Look Up” – 4, “Nightmare Alley” – 4, “Drive My Car” – 4.

Најдобар филм:
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Drive My Car
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
West Side Story

Најдобар режисер:
Kenneth Branagh, Belfast
Ryusuke Hamaguchi, Drive My Car
Paul Thomas Anderson, Licorice Pizza
Jane Campion, The Power of the Dog
Steven Spielberg, West Side Story

Најдобар актер:
Javier Bardem, Being the Ricardos
Benedict Cumberbatch, Power of the Dog
Andrew Garfield, Tick, Tick…Boom!
Will Smith, King Richard
Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth

Најдобра актерка:
Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye
Oliva Colman, The Lost Daughter
Penélope Cruz, Parallel Mothers
Nicole Kidman Being the Ricardos
Kristen Stewart, Spencer

Најдобра споредна актерка:
Jessie Buckley, The Lost Daughter
Ariana DeBose, West Side Story
Jude Dench, Belfast
Kirsten Dunst, The Power of the Dog
Aunjanue Ellis, King Richard

Најдобар спореден актер:
Ciaran Hinds, Belfast
Troy Kotsur, CODA
Jesse Plemons, The Power of the Dog
JK Simmons, Being the Ricardos
Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog

Најдобро адаптирано сценарио:
CODA
Ride My Car
Dina
The Lost Daughter
The Power of the Dog

Најдобро оригинално сценарио:
Belfast
Don’t Look Up
King Richard
Licorice Pizza
The Worst Person in the World

Најдобра оригинална музика:
Don’t Look Up
Dina
Encanto
Parallel Mothers
The Power of the Dog

Најдобар анимиран краток филм:
Affairs of the Art
Bestia
Boxballet
Robin Robin
The Windshield Wiper

Најдобар документарен филм:
Ascension
Attica
Flee
Summer of Soul
Riding with Fire

Најдобар краток документарен филм:
Audible
Lead Me Home
The Queen of Basketball
Three Songs for Benazir
When We Were Bullies

Најдобар странски филм:
Drive My Car
Flee
The Hand of God
Lunana: A Yak in the Classroom
The Worst Person in the World

Визуелни ефекти и монтажа:
Don’t Look Up
Dune
King Richard
The Power of the Dog
Tick, Tick… Boom

Најдобра оригинална песна:
Be Alive (King Richard)
Dos Oruguitas (Encanto)
Down to Joy (Belfast)
No Time To Die (No Time to Die)
Somehow You Do (Four Good Days)

Шминка и фризура:
Coming 2 America
Cruella
Dune
The Eyes of Tammy Faye
House of Gucci

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.