Смислата на животот

Вторник, 01 Февруари 2022

Дванаесет годишната Лара Станчева е добитник на меѓународна награда за 2021 на литературен конкурс за есеи на тема „Што е смислата на животот“ кој се одржа во Токио, Јапонија

Таа за пример го зела однесувањето на еден бездомник кој својот леб го поделил со гулабите и за миг се исполнил со радосни чувства дека и тој стекнал пријатели.

Лара за својот есеј освои трето место на литературниот натпревар во конкуренција од над 28.000 учесници од 161 светски земји.

Смислата на животот, човечноста, емпатијата, споделувањето со гладните па макар и ти да си гладен, може да ја раскаже за неколку секунди и обичен бездомник со своето природно вродено однесување..

Честитки за малата Лара која успеала да ги забележи овие вредности и со литературен есеј да го пренесе на светот на Меѓународниот литературен натпревар во Токио.

Last modified on Вторник, 01 Февруари 2022 - 15:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.