ЦЈЗ Гевгелија денес ја регистрираше 122-та ковид жртва од регионот

Недела, 23 Јануари 2022

Пациент од Богданци на возраст од 75 години денеска е евидентиран во извештајот на Институтот за јавно здравје како 18-та ковид жртва од Богданци, а 122 ковид жртва од регионот во надлежност на ЦЈЗ Гевгелија. Пациентот е починат во болнички услови. 

Во актиелниот 5-ти ковид бран од почетокот на годината до сега починати се вкупно 13 граѓани од трите јужни општини, најмногу од Гевгелија 11, и 2-ца од Богданци. Ова во просек значи дека речиси секој втор ден регионот губи по еден свој сограѓани како поседица на ковид епидемијата во државата и регионот, (дневниот просек е 0,7 ковид пациенти кои ја изгубиле битката со вирусот).

На почетокот на годината бројот на ковид заболените изнесуваше 135 лица, а денеска е зголемен за 3,3 пати и изнесува 452 активни лица на ковид-19.

Локалните и здравствените фактори во општините од регионот повикаа на одговорен однос на граѓаните и доследно применување на ковид мерките и протоколите заради заштита на сопственото и јавното здравје на граѓаните. Омикрон наездата во комбинација со делта сојот ги полни болничките капацитети и неделава по трет пат од почетокот на пандемијата е отворена модуларната ковид болница во Гевгелија заради растечкиот број на ковид пациенти со тешки клинички слики, на кои им е потребна специјалистичка хоспитална помош..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.