Најнов омикрон рекорд: 63 новозаразени во Гевгелија, вкупно 75 во регионот на ЦЈЗ

Петок, 21 Јануари 2022

Омикрон пикот и понатаму изненадува со нови рекорди во Гевгелија и на југот.
Денеска ИЈЗ известува за 75 новозаразени во регионот на ЦЈЗ Гевгелија од кои 63 во Гевгелија, 10 во Богданци и 2 во Дојран, во општински рамки.
Тешката слика за инциденцата на омикрон сојот ја отежнува и податокот за едно починато лице од Гевгелија, пациент на 59 годишна возраст.
Цела втора декада од јануари Гевгелија се котира на 6-то место по број на новозаразени од сите 35 општини во државата.

Во државата денеска бројот на новозаразени е најголем до сега и изнесува 2.071. Регистрирани се и 11 починати лица.

Најновата ковид состојба во регионот - надмината е и 400-та, со денес регистрирани 417 активни случаи во регионот на ЦЈЗ Гевгелија. Теритријалниот распоред на активните е следен:
- Гевгелија има 332 ковид активни;
- Богданци денес живее со 72 активни на ковид-19,
- Дојран им 13 ковид-19 активни случаи.

Во рамки на државата активните лица од ковид-19 се искачи на 19.714 лица.

Здравствените експерти од Општината апелираа и предупредуваа дека омикрон сојот е помеѓу нас и дека е лесно пренослив, но и смртоносен, потсетувајќи ги граѓаните на доследна примена на антиковид мерките, носење заштитна маска, држење дистанца и често миење раце.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

Одбележан патронот на ООУ „Ристо Шуклев' Негорци

Цвеќе за патронот, спортски игри и училишни претстави, се активностите со кои

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.