Почина легендарниот германски актер Харди Кругер

Четврток, 20 Јануари 2022

Германската филмска ѕвезда Харди Кругер почина на 93-годишна возраст. Актерот починал во средата, на 19 јануари, во својот дом во Калифорнија.

Неговата Агенција за глумаа ја потврди тажната вест:

„Неговата топлина на срцето, радоста на животот и непоколебливото чувство за правда го направија незаборавен!“, напишаа оттаму и изразија сочувство до неговата сопруга Анита.

Харди беше глумец и писател. Од почетоците во 1944 година, се појави во повеќе од 60 филмови. Беше ѕвезда во Германија и ширум светот. Глумеше и во филмовите „Хатари!“, „Летот на фениксот“. Кругер беше најпознат по неговите улоги во „A Bridge Too Far“ во кој глумеше со Шон Конери, Мајкл Кејн, Роберт Редфорд, Ентони Хопкинс и Џин Хекман и „The Wild Geese“ со Ричард Бартон.

Во поранешна Југославија, тој е секако најпознат по улогата на германскиот полковник Кранцер во филмот на Вељко Булајиќ „Битката на Неретва“ од 1969 година. (Видео на 4:20 Кругер како германски офицер се чуди зошто ранетите пеат додека тие ја бомбардираат партизанската болница).

Имено, на премиерата на филмот „Битката за Неретва“ пред нешто повеќе од 50 години во Сараево присуствуваа ѕвезди како Орсон Велс и Јул Бринер, а Јосип Броз Тито го издвои Кругер како омилен лик во филмот.

Во текот на животот глумеше во повеќе од 70 филмови и стана ѕвезда во Германија во 1950-тите, но изгради успешна кариера и во странство.

Last modified on Четврток, 20 Јануари 2022 - 15:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.