Д-р Матх: Критична е омикрон состојбата во Гевгелија

Среда, 19 Јануари 2022

- „Лажни се информациите дека сојот омикрон е лесна настинка. Сојот делта и сојот омикрон буквално убиваат. Затоа апелирам граѓаните да се придрживаат на мерките. Делта и омикрон убиваат. Болниците во Скопје се преполни, Клиниките се преполни, оние што ни' се потребни за тешките клинички случаи па така остануваме на самите себе (лекарскиот тим при Општа Болница Гевгелија)“ - алармира д-р спец. интернист Патрик Матх, раководител на тимот кој во гевгелиската болница се бори со ковид-19 заканата во Гевгелија и во регионални рамки.

Ова се неговите искажувања, оценки и апели изречени на вчерашниот состанок на Општинскиот кризен штаб во Гевгелија.

- „Состојбата со омикрон заразените во Гевгелија е сериозна, да не речем критична. Во моментот во Гевгелија има 6 заболени пациенти со тешка клиничка слика, и уште 6 пациенти на Инфективна клиника во Скопје од кои 3-ца се на респиратор. Омикрон сојот бара болнички третман. Ако гледате телевизија знаете дека Австралија ги полни болниците со пациенти со омикрон сој на заразување“ - вели д-р Матх.

Интернистот Матх ја оценува и бројната состојба на заразени од ковид-19 во Гевгелија и вели дека таа е 10 кратно поголема од онаа што секојдневно ја известуваат официјалните служби. ИЈЗ дневниот ковид биланс за регионот на ЦЈЗ Гевгелија известува дека е околу 50-на лица дневно. Домашните контакти, самостојните брзи тестови од аптека кои остануваат надвор од евиденцијата на ИЈЗ според д-р Матх ја прават ситуацијата во Гевгелија алармантна со постоење на илијадници ковид-19 заразени во Гевгелија и регионот.

Дневниот ковид центар е преполн, ковид одделението е преполно, лекарскиот тим е преморен со двегодишното темпо на соочување со ковид заразата, вели докторот специјалист кој се грижи заковид пациентите во гевгелиското ковид одделение.

- „Најсериозно им кажувам на граѓаните и делта и омикрон сојот убиваат, значли се смртоносни и најсериозно тврдам дека такви нешта ќе ни' се случуваат во следните две три недели доколку не превземеме мерки на заштита“ - дециден е д-р Матх.

Опасноста од омикрон бара почитување на протоколите и анти ковид мерките заради заштита на граѓаните и јавното здравје и секако вакцинирање, бидејќи 80% од лицата кои бараат лекарска помош се невакцинирани против ковид, велат од Општа Болница Гевгелија.

Петдекдниот број на дневно заразени од корона ги алармира здравствените работници кај нас како и надлежните во Кризниот Штаб на општината, заради што препорачаа доследно почитување на ковид мерките од сите чинители на јавните дејности (угостители, јавен превоз, образование, маркети, трговски продавници) како и од граѓаните, секој поединечно..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.