Омикрон пик: 5 починати, 58 новозаразени во регионот на ЦЈЗ Гевгелија

Вторник, 18 Јануари 2022

Јануарскиот пик на омикрон сојот на корона денеска ги руши рекордите во дневниот извештај на Институтот за јавно здравје со евидентирани 2.269 нови случаи на новозаразени од корона во државата.

Во регионот на ЦЈЗ Гевгелија рекордот е надминат за тековниот месец јануари со регистрирани 58 новозаразени од коронаво изминатите 48 часа, од кои 48 се пациенти од Гевгелија, 5 новозаразени во Богданци и 5 во Дојран.

Тешката корона состојба ја зголемува и податокот за 5 смртни случаи како последица од корона во регионот на ЦЈЗ Гевгелија, и тоа 4 лица од починатите се од Гевгелија и 1 починат пациент од Богданци. Пциентите се евидентирани во ситемот „мој термин“ како починати во период од 03-16.01.2022 година.

Оваа загуба ги испишува следниот црн биланс на починати од ковид-19 по општини во регионот на ЦЈЗ Гевгелија со вкупно починати 118 лица, терторијално распоредени по општини: 96 во Гевгелија , Богданци 17 и Дојран 5 лица.

Во државни рамки бројот на активни случаи се искачи на 17.218 лица.

Бројот на активни случаи во регионот на ЦЈЗ неделава надмина 300 лица и денеска езнесува вкулно 336 активни лица на ховид-19, од кои:
- Гевгелија 266 активни
- Богданци 59 активни и
- Дојран 11 активни лица на ковид-19.

Поради пикот на состојбата со ковид-19 која денеска ја потврдуваат и резултатите од ИЈЗ, новоформираната Влада на РСМакедонија синоќа на првата седница донесе одлука за одложување на почетокот на второто полугодие за учениците и средношколците до 1 февруари..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.