Децата од „Мајка Тереза“ донираа оброци за бездомници

Понеделник, 17 Јануари 2022

Децата штитеници од Центарот за згрижување на лица со посебни потреби „Мајка Тереза“ од Гевгелија учествуваа во хуманитарна акција за обезбедување топли оброци за бездомниците.

Завчера тие заедно со уште шест граѓански организации, здуженија и поединци обезбедија 276 оброци кои ги поделија на бездомните лица во Скопје.
Акцијата беше реализирана на платото на Домот на АРМ , позади Спомен домот на Мајка Тереза, како и на други три локации во градот.

На бездомните им беа поделени оброци, салата, банички и колачиња.
Само децата од Центарот „Мајка Тереза“ од Гевгелија со Фоколарите направија и поделија 242 пакетчиња со колачиња.

Така се станува човек, со грижа за другите на кои им е потребна помош. Децата, штитеници на Центарот и самите примаат донации од хумани граѓани, но својата срдечност учат и ја споделуваат со други.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.