Медената Атиџе полни 58 години - хуманитарна умeтничка аукција за неа

Понеделник, 17 Јануари 2022

Портрет со ликот на Атиџе Муратовска, филмската хероина од „Медена земја“ која денес полни 58 години, е објавен на аукциска продажба, како хуманитарна акција за нејзиниот роденден.
Уметничкиот портрет со нејзиниот лик на кадар од филмот, е изработен од уметникот Саше Милевски со цел да се овековечи нејзиниот лик и пораката која таа ја праќа во филмот до целиот свет за рамнотежата на животот помеѓу човекот и природата.

Почетната цена на аукцијата е 10.000 денари, а сите средства од продажбата ќе и бидат доделени на Атиџе по повод нејзиниот роденден.

Хуманитарната роденденска аукција ќе трае 24 часа. Купувачот на портретот со техника акрил на платно, димензии 70х90 ќе има можност лично да и' ги врачи средствата од аукциската продажба на самата славеничка Атиџе Муратовска. Аукијата е објавена на фејсбук профилот на Сузана Турунџиева, пријателка на Атиџе.

Сузана во многу прилики пред и зад камерите се обидува да ѝ го олесни постоењето на хероината од „Медена земја“ во обид јавноста да не ја заборави. Тоа го прави несебично и со многу љубов, инспирирајќи и потсетувајќи ја јавноста дека за добрина не е потребна причина. Сузана на сцијалните мрежи сподели фотографија на која се прегрнати со Атиџе во чиј опис испрати силна порака: „Светот е преполн со добри луѓе… Ако не можеш да ги пронајдеш, биди еден (една) од нив“, напиша Турунџиева.
Last modified on Понеделник, 17 Јануари 2022 - 14:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

Одбележан патронот на ООУ „Ристо Шуклев' Негорци

Цвеќе за патронот, спортски игри и училишни претстави, се активностите со кои

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.