Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Петок, 14 Јануари 2022

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на противпожарна опрема од Амбасадата на Германија во Р.С.Македонија, наменета за зголемување на ефикасноста на пожарникарите во справувањето со пожарите на отворен простор.

Донацијата се состои од:
- Моторна пила за дрва „Штил 18“
- Пумпи за прскање на вода;
- Мотор за вода;
- кондури за пожарникарите,
- Црево за гаснење пожар,
- заштитни маски
- Филри за заштитните маски;
- клучеви за хидранти надземни и подземни;
- радиостаници „Бауер“, 8 парчиња.

Целата донација е во вредност од над 4.000 евра и веќе е во владение на ДППД „Дојран“ од Дојран.

Претседателот на ДППД Стојан Шулев вели дека е ова неопходна помош за обавување на доброволната дејност на друштвото кое постои од 2000 година и брои 15 доброволци. Сите биле секогаш на ниво на својата задача да интервениаaт најбрзо на огнените закани било кога е во прашање јавниот простор, приватниот имот, урбаните градби и да се спречат опасности од пожари на подрачјето на општина Дојран.

Освен Дојран, помош од Германската амбасада добија и Доброволните противпожарни друштва од Свети Николе и "Бајрам Мифтари" од Чаир, Скопје. Трите друштва заедно примија опрема за справување со шумски пожари, пожари во урбани зони и домаќинства, сето со вкупна вредност од 22.900 евра.

 

 

Last modified on Петок, 14 Јануари 2022 - 21:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.