Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Петок, 14 Јануари 2022

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот календар, а на 14-ти според новиот се слави Василица и Стара нова година.

Многу обичаи се поврзани со овој ден.
На многу места се палат бадниковите гранчиња, некаде се замесува посебен обреден леб - василица, во спомен на Свети Василиј Велики. Некои тоа го прават вечерта пред Василица.
Кај нас за Василица се прави домашна погача во која домаќинките ставаат паричка, се пејат василичарски песни во кои треба да биде опфатен тропарот на свети Василиј Велики, а некаде се практикува и палење на оган кој треба да ја симболизира светлината Божја во новата година.

Низ многу места во Македонија одат машки братства наречени Василичари, Суровари, Голомари... и разни други групи кои ја бркаат гладта и болестите и носат плодност во семејствата, во куќите, во полето и во шумите. Во некои краеви се пејат еротски песни за да ја засилат плодноста и на луѓето.

Во гевгелиско познати се русалиските машки играорни групи кои со дрвени мачеви изведуваат игри со кои ги истеруваат лошите духови за заштита на луѓето и населбите. Такви имало во Миравци, Смоквица, Петрово, а галеријата која ја приложуваме подолу е од русалиски групи од Горничет, во втората половина од минатиот век, 1968-1971 година. Фото архива од семејството на Ѓорге Венов.

Верувањата за овој ден се дека денеска треба да избегнувате кавги за да не се карате цела година.

„Сурова, сурова година, Весела, весела година,
Голем клас на нива, Голем грозд на лоза,
Црвено јаболко в градина, Живо, здраво дете до година,
До година – до амина!“

 

Last modified on Петок, 14 Јануари 2022 - 15:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.