Омикрон „експлодира“ и во Гевгелија - денеска 44 новозаразени во регионот на ЦЈЗ Гевгелија

Вторник, 11 Јануари 2022

Институтот за јавно здравје информира дена сојот „омикрон“ на ковид-19 е присутен веќе и во Гевгелија. Ова е 70 пати побрзо и полесно пренослив вирус за разлика од делта сојот, вели епидемиологот д-р Даниловски, па денеска состојбата експлодира со нови 1.964 заразени од ковид-19 во државата од кои 44 во регионот на ЦЈЗ Гевгелија.

Денешната ковид слика во регионот е 31 новоинфицирани со корона вирус и 2-ца починати како резултат на корона компликации во рамките на општина Гевгелија и 13 новозаразени во општина Богданци.

Моменталата ковид состојба во регионот е со 245 активни случаи на ковид-19 од кои::
- Гевгелија 196 активни на ковид-19;
- Богданци 42 активни на ковид -19;
- Дојран 7 активни (нема нови случаи денеска).

Корона експлозијата во државата се должи на се' поприсутната „омикрон“ верзија на коронавирусот.

За пет дена од 05-10.01.2022, направени се испитувања на 152 позитивни примероци на SARS-CoV-2,,а во 104 од нив (68 проценти) е детектирана Омикрон варијантата., покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје.

- „Омикрон варијантата е откриена во 12 градови и тоа: Скопје – 48, Охрид – 27, Кочани – седум, Тетово – шест, Велес – пет, Пехчево, Штип, Гевгелија, Кавадарци по 2 и Виница, Неготино, Битола по еден заразен“, се наведува во извештајот.

Последниот сој на ковид 19 се шири со брзина на светлината, иако повеќето го поминуваат со лесна клиничка слика. За разлика од делта сојот, кај овој вирус е за 90 посто намалена хоспитализацијата и смртноста..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.