Почина Слободанка Дуева, долгогодишен културен работник на Гевгелија

Понеделник, 10 Јануари 2022

Слободанка Дуева, (74) долгогодишен културен работник од Гевгелија, директор на Градската библиотека „Гоце Делчев“ од која позиција замина во пензија, денеска почина. Веста за загубата на нашата сограѓанка дојде од нејзините блиски, колеги со кои ги делеше пасиите во сферата на културата, за пишаниот збор, за поетските читања, за театарските постави, за гостувањата на културни работници и писатели во нашата Гевгелија. Taa беше еден од организаторите на поетското дефиле посветено на жената „За тебе љубов моја“ на која свои поетски дела читаа гевгелиски поети, а изведуваа ознати дела гевгелиските вљубеници на пишаниот збор.
Родена е на 12 мај 1948 година, во средината на минатиот век. Како пролетно дете уживаше во пролетта, цвеќињата и сето она што ја облагородува човечката душа. Беше сопруга, мајка, баба, вредна колешка, посакуван партнер во работа, верен пријател и сочувствителен човек.

Последниот поздрав и' го испратија бројни сограѓани на социјалните мрежи, меѓу кои и професорката по македонски јазик Даниела Џишева, која напиша:

- „На Слободанка Дуева (нашата тетка Данче)
Благословени се луѓето што те имаа за пријател. Затоа што ти беше поддршка, утеха и спокој, Ти беше поттик и подвиг. Ти беше светлина која ги топлеше нашите срца. Ти беше топол збор, искрена насмевка и верба. Ти беше мудрост. Со поглед во иднината, во дофат со новото. ТИ остана пример за Човек, слика за Жена, инспирација за Уметност. Замина без поздрав, тивко, онака како што минуваше и низ животот. Онака како што заминуваат големите луѓе. Вечна ти слава тетка Данче!“ беа последните зборови на опрост од колешката до Слободанка..

Last modified on Вторник, 11 Јануари 2022 - 20:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.