Топ Новости

Ѓокович го доби судскиот процес во Австралија, неизвесно дали ќе настапува на Австралија опен

Понеделник, 10 Јануари 2022

Новак Ѓокович утрово го доби судскиот процес против државата во Австралија, но сè уште нема разрешница дали ќе настапи на турнирот Австралија опен. На потег е министерот за миграција на Австралиската Влада, кој може да донесе одлука за прифаќање или укинување на неговата виза за влез во Австралија.
Според последните информации, Ѓоковиќ со „црн“ говор ја напуштил канцеларијата на своите адвокати, а насобраните фанови изгледа погрешно претпоставиле дека властите го носат на аеродром со цел да го депортираат.

Иако таа информација сè уште не е потврдена, предизвика противење на насобраните српски навивачи, па полицијата во Мелбурн употреби и солзавец.

Сепак, ситуацијата брзо се смири, а сега останува само да се чека официјалната одлука на владата на Австралија и да видиме дали министерот за имиграција, Алекс Хок, повторно ќе му ја укине визата на првиот рекет на светот. Тоа значи дека сега Ѓоковиќ е потполно слободен и може да се движи низ Мелбурн.

Најпрво се шпекулираше дека Хок имал само четири часа да одлучи дали ќе му ја укине визата на Новак, односно до пладне по средноевропско време, но австралиските медиуми сега тврдат дека тоа би можело да се случи дури вечерва..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.