Ѓокович го доби судскиот процес во Австралија, неизвесно дали ќе настапува на Австралија опен

Понеделник, 10 Јануари 2022

Новак Ѓокович утрово го доби судскиот процес против државата во Австралија, но сè уште нема разрешница дали ќе настапи на турнирот Австралија опен. На потег е министерот за миграција на Австралиската Влада, кој може да донесе одлука за прифаќање или укинување на неговата виза за влез во Австралија.
Според последните информации, Ѓоковиќ со „црн“ говор ја напуштил канцеларијата на своите адвокати, а насобраните фанови изгледа погрешно претпоставиле дека властите го носат на аеродром со цел да го депортираат.

Иако таа информација сè уште не е потврдена, предизвика противење на насобраните српски навивачи, па полицијата во Мелбурн употреби и солзавец.

Сепак, ситуацијата брзо се смири, а сега останува само да се чека официјалната одлука на владата на Австралија и да видиме дали министерот за имиграција, Алекс Хок, повторно ќе му ја укине визата на првиот рекет на светот. Тоа значи дека сега Ѓоковиќ е потполно слободен и може да се движи низ Мелбурн.

Најпрво се шпекулираше дека Хок имал само четири часа да одлучи дали ќе му ја укине визата на Новак, односно до пладне по средноевропско време, но австралиските медиуми сега тврдат дека тоа би можело да се случи дури вечерва..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

Одбележан патронот на ООУ „Ристо Шуклев' Негорци

Цвеќе за патронот, спортски игри и училишни претстави, се активностите со кои

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.