Почувствуван земјотрес во Гевгелија и Македонија

Недела, 09 Јануари 2022

Вечерва, во 22:43:47 часот се почувствува тектонско движење на тлото во Гевгелија. Епицентарот на земјотресот е регистриран на 6 километри север-северозападно од местото Флорина во Грција, на длабочина од 10 километри под земјиното тло.

Земјотресот е почувствуван и во Гевгелија, особено што се наоѓа на истата тектонска плоча заедно со целиот Балкан. Го почувствуваа и жителите на Скопје поради одалеченоста од 131 километар јужно од Скопје, како и во Битола, која е одалечена 23,2 км од епицентарот и во Ресен, со оддалеченост од 42 км од епицентарот на ударот. 

Јачината на земјотресот е со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот беше почувствуван и во соседните земји Албанија, Грција, Северна Македонија. 

Во регионот на Битола кој е најблиску до тектонското раздвижување на земјините плочи после ударот во 22:43 регистрирани се уште шест последователни удари. со различна јачина од 2,6 до 4,2 степени според Рихтеровата скала. Последниот регистриран удар е во 23:21 часот со јачина од 3,9 степени R на 3 km од местото Флорина исто така во Грција.

Last modified on Недела, 09 Јануари 2022 - 23:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.