Топ Новости

Нова управа на КК „Кожув“ - Гевгелија

Среда, 05 Јануари 2022

Гевгелискиот кошаркарски клуб „Кожув“ пред крајот на 2021 постави нова управа која за својот предизвик доверена од членовите кои гласале за нив, најавуваат дека ќе работат со нов концепти со акцент на младинските категории.
Така со почетокот на новата 2022 година, вториот дел од сезоната, Кошаркарскиот клуб „Кожув“ ќе го дочека во сосема поинаква атмосфера од онаа која владееше последните месеци.

На чело на управата е поставен Зафир Чучанов како претседател на клубот и Драган Лазаровски како спортски директор. Станува збор за поранешни кошаркари, „деца“ на Кожув кои ги поминале сите младински категории во клубот за потоа да заиграат и во сениорската екипа.

Чучанов играше за „Кожув“ кога оваа екипа се натпреваруваше во Втората лига, а потоа беше член и на „Пелистер“ и поранешниот прволигаш „Бест“. Успешен е и на приватен план, со развиен бизис во Гевгелија. Лазаровски, покрај „Кожув“, беше играч и на „Вардар Линеа“, „Плејмејкер Кубус“ за и тој да ја заврши кариерата во „Бест“ каде неколку години работеше и како тренер. Во моментов, тој работи во приватна фирма како оперативен менаџер.

Новата управа на чело со Чучанов и Лазаровски влегува во клубот со нови идеи и стратегии за промоција на кошарката и, пред се, младите кошаркари. КК „Кожув“ Гевгелија е стандарден прволигаш веќе една деценија, а во 2013 година го оствари најголемиот успех со пласманот во финалето од плеј-офот. Лани за малку се спаси од испаѓање, во плеј-аутот против „Црн Дрим“ и новите челници ќе се обидат да спречат клубот повторно да се најде во слична ситуација. 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.