Да, мајка ќе чека!

Четврток, 30 Декември 2021

Чека мајка. Сон не ја фаќа. На скалилата чека. Ги нема да дојдат. А ветија. На софрата, колку рацете ја држеа и колку имаше, постави се'. Поминаа сите празници, а нив ги нема. И Свети Никола помина. Абер и' пратија поради пустатата епидемија не можеле да дојдат. Чека на скалилата, не во собата каде масата е полна со јадења. Од рани зори до мрак чека. Погледот не го трга од тесниот сокак. Одтаму ќе дојдат.

- „Ќе дојдат, шепнува тивко. Ќе дојдат. Ќе ги дочекам. Тука ќе ги чекам. И ќе ги дочекам. Ако е ладно. Имам сили. Ќе ги чекам!.До Нова година има уште малку. Ќе дојде ќерката со зетот, со внучињата. Знам. Да, знам дека ќе дојдат. Софрата е подготвена. Ќе ги гушнам, милите мои и ќе ги нагостам. Не, не. Нема да плачам. Може некоја солза да ми се стркала по лицето, но, нема глас да пуштам. Срцето и душата нека плачат. А, ако не дојдат?.Ех, пустата јас. Не, не. Ќе дојдат, Ќе дојдат. Тие ми се се'. Мора да дојдат. Мајка ќе ги чека“.

Да мајка ќе чека!

Автор: Стоилко Андреевски - новинар

P.S.
Посетете ги родителите за празниците. Тие Ве чекаат нестрпливо. И, бидете сигурни дека сте здрави и дека со себе ги носите само Вашата љубов и внимание, а не и короната.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.