Дојран со најмала стапка на морталитет во државата и за време на пандемијата

Недела, 26 Декември 2021

Од сите 35 општини кои се под надзор на Институтот за јавно здравје на Македонија во врска со состојбата со ковид-19 во земјата општина Дојран е општина со најмала стапка на морталитет (смртност на 100.000 жители) која изнесува 154,1. Ова е најмала стапка и претставува добар податок за општина Дојран кога се работи за живот во услови на здравствен ризик од вирусот корона.

До вчера Дојран живееше со само само еден регистриран случај на активно лице заразен со вирусот SarsCiv-2, но со денешниот извештај на ИЈЗ-Скопје бројот на новозаразени се покачи за уште еден детектиран корона позитивен во Дојран,

Последната ковид статистика на ИЈЗ вели дека во земјата има 4.832 случаи на активни лица на вирусот. Од нив само двајца се жители на општина Дојран. Оваа општина има и најмал број на вкупно заразени до сега од почетокот на пандемијата (вкупно 174 лица) и општина со втора најмала инциденца (стапка на заразеност на 100.000 жители) која изнесува 5.331,3 (пред Дојран е Македонски Брод со инциденца 4802,6). Дојран е и општина со најмал број на починати лица како последица од корона (бкупно 5 од почетокот на пандемијата до сега).

Од трите јужни општини кои се под надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија, општина Гевгелија упорно се движи во распон од 80 до 90 активни лица во период од месец дена, следејќи секојдневно евидентирање на оздравени лица, но и новозаразени кои ја држат состојбата во здравствена присмортра на матичните лекари, ангажираност на тимот во ковид модуларната болница и лабораториите за тестирање.

Моменталната Ковид состојба во регионот на ЦЈЗ Гевгелија изнесува 116 активни случаи, а теритријалната разместеност е следна:
- Гевгелија во моментот е се 86 активни лица на ковид-19
- Богданци има 28 активни на вирусот
- Дојран во моментот има 2-ца активни на ковид-19.

Празничните групирања можат да ја променат корона сликата како во државата, така и во туристичкиот Дојран, затоа внимателно и со примена на анти-ковид мерките, од сегого од нас најодговорно.

 

Last modified on Недела, 26 Декември 2021 - 19:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.