Лора Шепард - ќерката на првиот американски астронаут полета во вселената

Понеделник, 13 Декември 2021

Лора Шепард Черли (74) била ученичка кога нејзиниот татко, пилот на американската морнарица, прв пат полетал во вселената. Таа самата полета во саботата, заедно со уште шест патници, во кабината на вселенското летало „Blue Origin New Shepard“.

Капсулата со екипажот на вселенскиот брод со кој патниците беа лансирани во вселената е дизајнирана да достигне висина од 106 километри пред да се врати на Земјата

Целиот лет, од полетувањето до враќањето на Земјата, треба да трае нешто повеќе од 10 минути, а екипажот треба да почувствува неколку минути бестежинска состојба на самиот врв на суборбиталниот лет.

Вселенското летало Безос го доби името по Алан Шепард, кој влезе во историјата во 1961 година како втор човек во светот (по Гагарин) и првиот Американец што полета во вселената, во 15-минутен суборбитален лет како еден од астронаутите на НАСА.

По успешното слетување во Атлантикот, Шепард стана национален херој, се одржаа паради во Вашингтон, Њујорк и Лос Анџелес, а беше примен од тогашниот американски претседател Џон Кенеди. Десет години подоцна, Шепард одеше на Месечината како командант на мисијата Аполо 14.

Laura Shepard Черли е еден од двајцата почесни патници кои не плаќаат за патување со Blue Origin, а другиот е Мајкл Страхан (50), пензионирана ѕвезда на Националната фудбалска лига, поранешен играч на Њујорк Џајантс, спортски аналитичар и ко-домаќин на Добро утро Америка на ABC.

Ним им се придружија уште четворица помалку познати луѓе, многу богати поединци, кои издвоија непозната, но веројатно голема сума пари за своите места.

Како реагираа на бестежинската состојба вселенските летачи на Блу Оринџ, погледнете од видеото. Ова е моментот на полетувањето.
Last modified on Понеделник, 13 Декември 2021 - 20:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

Одбележан патронот на ООУ „Ристо Шуклев' Негорци

Цвеќе за патронот, спортски игри и училишни претстави, се активностите со кои

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.