Мисија: На пазар без пластични ќеси

Вторник, 07 Декември 2021

Ова е новата мисија низ маркетите кај нас, откако стапи на сила законот за ограничена употреба на пластичните ќеси во трговскиот промет.

Во случај да сте заборавилее да си понесете платнена торба или зембилче од дома пред да одите по набавка на производи за домаќинството, во видеото подготвено од Би-Би-Си ви презентираме пример на снаодлив купувач. Нејќе да плати 15 пени за ќесе. После пазарувањето и пакувањето купувачот тешко се движи, ама заштедил цеееели 15 пени (што е еднакво на 11 денари).. Кај нас со ваквата мисија ќе заработи 15 до 30 денари. 

Секој со своја логика. Одберете ја вашата стратегија за на пазар.

Last modified on Вторник, 07 Декември 2021 - 07:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.