Изложба на децата со посебни потреби во „Амам“

Недела, 05 Декември 2021

Денеска е 339-от ден од годината. Помина 3-ти декември, Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, но и денеска тие се' уште се тука, живеат со своите недостатоци и потреби, и не треба да бидат одминати, или заборавени и после нивниот ден, туку да добијат потпора од нас и заедницата во која живеат.

Затоа и денеска потсетуваме на организираниот настап по повод нивната заедничка прошетка до Народниот театар во Гевгелија, пригодната програма организирана во театарот од деца штитеници на Центарот за лица со посебни потреби од Гевгелија и на штитеници од Центарот „Мајка Тереза“.
Со пораките „И ние сме дел од ова општество“, „ Дајте им шанса“, „Тие имаат добра душа, нема да ве разочараат никогаш“, во петокот беше одбележан 3 Декември во Гевгелија.

Попладнето беше отворена и хуманитарната изложба на апстрактни цртежи со акрилни бои на платно изработени од корисниците во Дневниот центар за лица со попреченост во уметничката галерија „Амам“.

Во прилог ви пренесуваме и Фото галерија од изложените ликовни дела на штитениците од Дневниот центар во Гевгелија кои работеа со акрилни бои и создадоа многу апстракни дела. Изложбата имаше продажен карактер и веќе си најде симпатизери за овие уметнички творевини на децата.
Навидум чуден е нивниот свет, соочени со недостатокот кој го имаат, тие се насочуваат кон нештата кои им пружаат радост, творејќи во мноштво од бои, создавајќи илуминација од разлеано виножито на платно, на хартија, докажувајќи дека во нив има скриени вредности кои сакаат да ги споделат со останатите.

 

Last modified on Недела, 05 Декември 2021 - 21:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.