Топ Новости

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Вторник, 23 Ноември 2021

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според информациите, тие се враќале од екскурзија во Турција. Агенцијата „Беса транс“, чиј автобус се запали и преврте во Бугарија, е организаторот на турата во Турција.

Биле четири автобуси, а овој што се запалил возел последен. Пред несреќата, автобусите застанале на бензиска пумпа, за да се одморат. Како што наведуваат бугарските медиуми, еден час по пaузата се случила несреќата.

Телата на загинатите се целосно јагленосани, изгорени до непрепознатливост, па утврдувањето на нивните идентитети ќе оди тешко, рекоа бугарските истражни органи, кои излегоа веднаш на местото на несреќата.

- „Ова е човечка трагедија непозната по вакви размери. Првичните информации и верзии се дека од Истанбул до Скопје влегле четири автобуси. Во овој автобус имало 52 патници, од кои 12 деца. Во ‘Пирогов’ во моментот се сместени 7 лица, 45 се починати, меѓу нив и 12 деца. Телата беа изгорени до непрепознатливост. До инцидентот патува тим од лекари на судска медицина и од секое тело ќе биде земен примерок за идентификација со ДНК. Првичните информации се дека нема бугарски државјани. Има две верзии: човечка грешка на возачот или дека дошло до ненадеен технички дефект“, изјави заменик-главниот обвинител Борислав Сарафов.

Во болницата Пирогов во Софија по несреќата со автобусот на автопатот Струма се примени 17-годишно девојче и шест возрасни лица, изјави за БТА д-р Маја Аргирова од Клиниката за изгореници при медицинската установа. Нема опасност по нивните животи.

Девојчето и петмина од возрасните се на Клиниката за изгореници, а еден е упатен на Клиниката за трауматологија. На сите им се прават дополнителни прегледи во болницата.

Несреќата се случи на магистралниот пат Струма нешто по 02.00 часот, кај селото Боснек.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.