Топ Новости

На работа само вакцинирани, или со негативен ПЦР тест

Понеделник, 22 Ноември 2021

Новите анти ковид мерки што ги предлага Кризниот шаб според Комисијата за заразни болести попладнево беа разгледани на заедничка средба помеѓу министерот за здравство и претставници на синдикалните организации во УПОЗ и во здравството.

На состанокот синдикатите не се спротивставиле на мерките предложени од кризниот штаб, но побарале:
- Новите мерки да стапат на сила 14 дена после донесувањето од Владата;
- после вакцинирањето работникот да може да користи два слободни работни дена, платено отсуство,
- а оној што ќе одбие да се вакцинира при правење на задолжителен PCR тест истиот да биде на трошок на работодавачот, а не на работникот.

Овие мерки треба да бидат разгледани на утрешната седнца на Владата на РСМ.
Министерот Филипче најави дека истите ќе важат и за јавните и за приватните институции како барање и реакција од Стопанските комори во државата. 

Last modified on Понеделник, 22 Ноември 2021 - 19:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.