Топ Новости

AK „7ми Ноември“ со две 7ми места на полумаратон во Солун

Понеделник, 22 Ноември 2021

Деветиот меѓународен полумаратон што се организираше викендов во Солун, Р.Грција привлече 10.000 атлетичари од 53 земји. Меѓу нив и членови на Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија.

Забележително е што меѓу толкавата атлетска конкуренција нашите претставници успееја да се изборат за седмо место во категоријата од 10 километри, и во женска, и в машка конкуренција.

Цеца Србова беше 7-мо пласирана на трката од 10 километри за жени

Тодор Анчев беше 7-мо пласиран на трката од 10 километри мажи.

Инаку, на полумаратонот во Солун учествуваа вкупно 22 атлетичари од Гевгелискиот АК „7-ми Ноември“. Ќе ги споменеме сите кои трчаа низ тркачките траси во Солун, тоа се атлетичарите: Драган Ристов, Данче Крајчева, Цеца Србова, Тоше Анчев, Станислав Стојменов, Магдалена Јованова, Никола Ковачев, Русимка Динев, Ѓорге Лазаров, Валентина Узунова, Мијалче Андоновски, Ангел Делиќ, Игор Коцевски, Томе Каркалашев, Блаже Петковски, Александар Петковски, Тоше, Александра Петкова, Борјана Петкова, Петар Лешев, Марјан Ризов, Насе Епов и Методија Ичев.

Ова значи успешно претставување на гевгелиските атлетичари на екстра бројниот маратонски собир во Солун, на 9-от Меѓународен ноќен полумаратон „ЗениΘ“ одржан овој викенд.

 

Last modified on Понеделник, 22 Ноември 2021 - 13:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.