Топ Новости

Почина Мерима Његомир, српска пејачка со 4 децениска музичка кариера

Сабота, 20 Ноември 2021

По кратко боледување, на 69-годишна возраст почина популарната пејачка Мерима Његомир, пренесуваат српските медиуми.

Таа беше четири децении на естрадата. Татко и Адем беше роден во Охрид, таа ја сакаше и македонската народна песна, а има гостувано и на „Фолк Фест Валандово“.

Мерима Његомир е добитничка на голем број награди, меѓу кои можеби најважна е наградата Вук за придонес во српската култура, како и наградата на РТС Златен микрофон, Повелбата на Здружението на џез, поп и рок музичари, Специјалната награда на Радио Белград за придонес во зачувувањето на традиционалната народна музика, наградата Царица Теодора во 2002 година и други.

Во 2019 година, Здружението на естрадно музичките уметници на Србија ѝ ја додели наградата животно дело. Од 1979 година до денес, учествувала на над четириесет и пет музички фестивали и освоила повеќе од дваесет први награди.

Нејзини најголеми хитови „Иванова корита“, „Рузмарин“, „Због тебе“, „Што је лепо кад се неко воли“, „Опило нас вино“, „Зелене су очи твоје“, „Бол болујем“ и многу други.

Како уредник на народната редакција на РТС, таа беше посветена на проекти поврзани со снимање, зачувување и промоција на традиционалната српска музика.


Во своето последно обраќање во медиумите, Његомир отворено раскажа со какви се’ предизвици се соочува.

„Се борам со тешка болест. Со голем тим на лекари и експерти се надевам дека ќе ја добијам оваа битка. Многумина се изборија, се надевам дека ќе успеам и јас. Се обидувам позитивно да размислувам. Тука се моите деца и пријателите кои ми даваат максимална поддршка. Што друго да ви кажам.. Се разболев како и милиони други луѓе на светот, па ете, меѓу нив требало да бидам и јас“, раскажа таа неодамна.

Музичкото потсетување е од концертот на Мерима пво Сава Центар Белград по повод 35 години од нејзината кариера..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.