Топ Новости

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Четврток, 18 Ноември 2021

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во Гевгелија се' почесто се бележи нелегален превоз и транзит на државјани од Куба, на релација север-југ. Последниот извештај на МВР зборува токму за откриени Кубанци на територијата на Гевгелија кои оствариле нелегален влез во државата. За стореното дело изречена им е санкција „протерување на странец од државата“.

Во полицискиот билтен заведени се два случаи на пронајдени кубанци, и двата се регистрирани во понеделникот на 15.11.2021 година, едниот попладне во објект, а вториот навечер на Автобуската станица во Гевгелија.

Првиот случај го откри Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе, (на 15.11.2021 год. во 16.00 часот), при преземање на мерки и активности од полициски службеници, во објект во Гевгелија биле откриени и лишени од слобода E.В.И.М.(34), E.В.И.М.(39), Р.Г.М.К.(18) и С.Б.Р.Д.(29), сите од Куба. Пo преземени мерки било утврдено дека четирите лица на 14.11.2021 илегално ја преминале државната граница од Република Србија во Република Северна Македонија, со што постапиле спротивно на одредбите од Законот за странци. На пријавените, од Основен суд Гевгелија им се изречени казни и санкција „протерување на странец од државата“.

Вториот случај на откриени мигранти го реализирале полициски службеници од Полициска станица за граничен премин Богородица, на ден 15.11.2021 во 20.30 часот, кога при преземање на мерки и активности на автобуската станица во Гевгелија ги откриеле и лишиле од слобода Д.К.Ј.(44) и Ј.А.Ј.(33), и двајцата од Куба. Од страна на полициските службеници било утврдено дека на 15.11.2021 илегално ја преминале државната граница од Република Србија во Република Северна Македонија, со што постапиле спротивно на одредбите од Законот за странци. На пријавените од Основен суд Гевгелија им се изречени казни и санкција „протерување на странец од државата“.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.