Топ Новости

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Понеделник, 15 Ноември 2021

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина Гевгелија беше извршен избор на претседател на гевгелискиот Совет.
Со 11 гласови „За“ советниците за оваа функција го избраа носителот на изборната советничка листата на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Патрик Матх. За неговиот избор гласаа 9-те советници од листата на ВМРО-ДПМНЕ, советникот од партијата Левица и независниот советник од граѓанската листа за Гевгелија.

Д-р Матх е четвртиот по ред претседател на Совет од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во гевгелисата локална самоуправа. Претходно оваа функција ја извршуваа д-р Слободанка Шуклева (2000-2004), Александар Тодов (2009-2013) и Драги Хаџи-Николов (2013-2017).

По денешниот избор д-р Матх како новоизбран претседател на Сoветот на општина Гевгелија тој се заблагодари на довербата и изрази надеж дека заеднички и со добра соработка и залагање на сите советници, Советот на Општината ќе придонесе за интересите на граѓаните..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.