Топ Новости

Осветен храмот Св.Атанасиј Велики во Богданци

Недела, 14 Ноември 2021

Со свечена црковна литургија денеска во Богданци беше осветен реновираниот Божји Храм „Свети Атанасиј Велики“.
На церемонијата присуствуваа бројни верници, граѓани, поклоници кон православието и на тој начин, следејќи ги црковните церемонии му дадоа величественост на настанот и денот.

Оваа црква која првично е изградена во 1880 година, но поради спој во електричната инсталација беше целосно опожарена во 2014 година. Ова беше голема духовна загуба и за жителите на градот Богданци и воопшто сите верници на Македонската православна црква. Но и при оваа неволја за градот Богданци и за неговите жители, како и за Повардарската епархија, и Црквата и заедницата не остана рамнодушни, туку напротив веднаш се започна со реновирањето импозантниот храм кој одново ќе го краси овој град.

Свечениот чин на осветувањето го изврши Митрополитот Повардарски г/ Агатангел во сослужение на свештеници од Повардарската епархија.
Од името на Православната Црква денеска за заложбите за реновирањето на Црквата во Богданци, беше доделен Орден за посебни заслуги за постојана љубов кон Светата православна вера на Општина Богданци што на Градоначалникот на Општината Блажо Шапов му го додели Митрополитот Повардарски г.Агатангел.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.