Осветен храмот Св.Атанасиј Велики во Богданци

Недела, 14 Ноември 2021

Со свечена црковна литургија денеска во Богданци беше осветен реновираниот Божји Храм „Свети Атанасиј Велики“.
На церемонијата присуствуваа бројни верници, граѓани, поклоници кон православието и на тој начин, следејќи ги црковните церемонии му дадоа величественост на настанот и денот.

Оваа црква која првично е изградена во 1880 година, но поради спој во електричната инсталација беше целосно опожарена во 2014 година. Ова беше голема духовна загуба и за жителите на градот Богданци и воопшто сите верници на Македонската православна црква. Но и при оваа неволја за градот Богданци и за неговите жители, како и за Повардарската епархија, и Црквата и заедницата не остана рамнодушни, туку напротив веднаш се започна со реновирањето импозантниот храм кој одново ќе го краси овој град.

Свечениот чин на осветувањето го изврши Митрополитот Повардарски г/ Агатангел во сослужение на свештеници од Повардарската епархија.
Од името на Православната Црква денеска за заложбите за реновирањето на Црквата во Богданци, беше доделен Орден за посебни заслуги за постојана љубов кон Светата православна вера на Општина Богданци што на Градоначалникот на Општината Блажо Шапов му го додели Митрополитот Повардарски г.Агатангел.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.