Топ Новости

Македонија е во бараж за СП, Исланд падна во Скопје!

Недела, 14 Ноември 2021

Македонската фудбалска репрезентација го победи Исланд со 3-1 и се пласираше во бараж за пласман на Светското првенство во Катар. Ова е најголем успех за Македонија во едни квалификации за големите натпреварувања.

Фудбалските херои на Македонија вечерва ни' приредија нова радост, одиграа уште еден одличен меч, го победија Исланд на Арената „Тодор Проески“ во Скопје и го освоија второто место во квалификациската група, кое нè носи во бараж за пласман на Мундијалот.

Македонија фуриозно го почна мечот, во втората минута Трајковски шутна крај голот, а две минути подоцна Елмас се обиде, но голманот Олафсон го одбрани неговиот удар.

Таквиот агресивен старт донесе и ран погодок, во седмата минута по едно одлично додавање од Трајковски, Алиоски постигна убав гол за водство на Македонија од 1-0.
Пред крајот на првото полувреме вторпат ја затресовме мрежата на Исланд, Чурлинов постигна погодок, но голот ни' беше поништен поради офсајд. На одморот заминавме со водство од 1-0.

Исланд успеа да изедначи рано во второто полувреме, во 54. минута, Торстенсон искористи едно невнимание на македонската одбрана и постигна гол за 1-1.

Но таквиот резултат не траеше многу долго, десетина минути подоцна Македонија си го врати водството. Алиоски на двапати се обиде, по што се создаде мешаница пред голот на Исланд, но Елмас најдобро се снајде и погоди за 2-1.
Сите дилеми околу победникот ги реши Елмас во 85. минута, по една одлична акција го постигна својот втор гол на натпреварот и ги постави конечните 3-1.

По последниот судиски свиреж почна големата радост за овој нов успех на македонските фудбалери, кои вечерва ги заслужија сите аплаузи на многубројната публика на Арената „Тодор Проески“.
Ни остануваат уште две пречки во баражот до пласман на Светското првенство во Катар. Ждрепката за тие дуели ќе се одржи на 26 ноември..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.