Топ Новости

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Петок, 12 Ноември 2021

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија од страна на верификационата комисија на денешната Конститутивна седница на Советот на општина Гевгелија утврден е новиот 19-член состав на највисокото самоуправно тело во Општината.
Сите тие денеска поднесоа свечени заклетви согласно Уставот и Законот за локална самоуправа дека ќе работат совесно, одговорно и за доброто на граѓаните на општина Гевгелија.
Во Новиот Совет на Општината партиципираат 9 членови на ВМРО-ДПМНЕ, 7 членови на СДСМ и коалицијата, и по еден претставник од коалицијата на ЛДП со ДОМ, на партијата Левица и Независната граѓанска листа за Гевгелија.

На денешната конститутивна седница беше предвидено да се бира и нов претседател на Советот на општината. Советникот Сашко Стојиловски од ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот со работа по истата побара оваа точка (под бр.2) да биде тргната од дневниот ред. На ова се спротивстави советникот Виктор Кралев од Народна Партија кој посочи дека советниците се' уште немаат верификуван мандат за да предлагаат и носат измени на дневниот ред кој е утврден во Законот за локална самоуправа. Со тоа точката остана, но поради немање предлог кандидат за претседател на Советот на општина Гевгелија истата се одложи за некоја наредна седница, заклучи претседавачот на конститутивната седница, советникот Тоше Ристов од СДСМ, инаку поранешен претседател на Советот од претходниот состав.

Потоа советниците пристапија на избор на 5 члена Комисија за избори и именувања во која едногласно се одлучи да членуваат советниците: Сашо Стојиловски- за претседател, а за членови Ѓорге Попов, Златко Митров, Билјана Демерџиева и Миле Атанасов.

На седницата како четврта точка од дневниот ред беше донесена одлука дека секој член на Советот може да присуствува при склучување на бракови како составен дел од матичните служби на Општината, на церемониите кои се изведуваат на територијата на општина Гевгелија.

Претседавачот Тодор Ристов им честита на сите за конституирањето на Советот и посака плодна работа на следните работни средби на новиот советничкиот состав на општина Гевгелија.Last modified on Петок, 12 Ноември 2021 - 23:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.