Топ Новости

Започна вакцинацијата против сезонскиот грип

Петок, 12 Ноември 2021

Од рано утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип, јавуваат од Министерството за здравство.
Заинтересираните граѓани треба да се пријават на националниот систем vakcinacija.mk и по СМС порака ќе добијат закажан термин за вакцинација.
Годинава Министерството обезбеди 40 илјади вакцини наменети за имунизација на ризичните категории на граѓани. Вакцините за нив ќе бидат бесплатни. Дополнително обезбедени се и вакцини за комерцијална употреба.

Од утрово отворен е пунктот за вакцинација во Центарот за јавно здравје, ПЕ Гевгелија каде се изведува вакцинација против сeзонски грип. Интересот кај граѓаните е голем, особено постарата популација. Од ЦЈЗ Гевгелија велат дека според распоредот за работа и расположивиот кадар дневно ќе можат да опслужат по 122 граѓани кои со закажан термин ќе можат да дојдат во просториите на ЦЈЗ и овде да ја примат вакцината.

ЦЈЗ располага и со комeрцијални вакцини, но тие ќе им бидат достапни на граѓаните од понеделник.
Годинава организационата подготовка за имунизација против сезонскиот грип стартува навремено, па со посакуваниот одзив на граѓаните можат да се избегнат здравствени компликации претстојната зима кај пациентите кои се од постарата и хроничната група на заболени лица.Last modified on Петок, 12 Ноември 2021 - 16:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.