Топ Новости

СДСМ Гевгелија: Злоупотреба на општинската администрација од новата локална власт во Гевгелија

Петок, 12 Ноември 2021

Уште не конституирани новите тела на локалната самоуправа во Гевгелија, а веќе пристигнаа првите обвинувања за злоупотреба на локалната власт од страна на новоизбраниот градоначалник и неустоличените функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

Денеска од говорницата на СДСМ Гевгелија со прес до јавноста се огласи советничката Елизабета Сивова од СДСМ која изнесе факти за злоупотреба на општинските служби во Општина Гевгелија кои наместо да спроведуваат одлуки на граѓаните искажани и изгласани преку новоизбраните претставници на Советот, се извршуваат делегирани, нарачани именувања и устоличувања во Општината.

- „Најпрво, сведоци сме дека новоизбраниот градоначалник без да се појави во зградата на Општината, без да изврши примопредавање на власта со стариот градоначалник (како што видовме од извештаите за бројни општини во државата), тој во понеделникот, од службите во Општината е пријавен на работно место градоначалник на општина Гевгелија. До денеска истиот не се појавил на своето работно место.

Таа го посочи и примерот на арогантното промовираниот потпис на советникот Патрик Мат од ВМРО-ДПМНЕ кој е нотиран на документот „Ребаланс на Буџетот на Општина Гевгелија за 2021 година“, страна 61 од документот, што го примија сите советници.
Советникот Патрик МАТ на денот на доставата на материјалите до советниците НЕМА ВЕРИФИКУВАН МАНДАТ КАКО ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНАТА, исто како што немаат верификуван мандат сите 19 советници заедно. За тоа треба да помине Конститутивната седница која е закажана за денес.
Уште пофатално е што - Советникот ПАтрик Мат НЕМА ИЗГЛАСАНО ИЗБОРНА ФУНКЦИЈА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОВЕТ НА ОПШТИНА за да се јави како потписник на документ и со тоа ТОЈ НЕМА ПОТПИСНА ВАЛИДНОСТ.

Општинската организација на СДСМ Гевгелија и Советничката група на СДСМ остро се спротивставуваат на ваквиот начин на работа. Службите во Општината се на сите граѓани, а не на градоначалникот кој седи дома, не на функционери кои не се изгласани од мнозинството на Советот на општината!
Ред мора да има! - нагласи Сивова на утринскиот прес од седиштето на СДСМ Гевгелија.

Last modified on Петок, 12 Ноември 2021 - 11:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.